TÜM HAKLARI SAKLIDIR 2021

 

rengin saltık, üniversite eğitimini  odtü  mimarlık fakültesi, şehir ve bölge planlama bölümü’nde tamamladıktan sonra, aynı konuda ohio state university’de master derecesi aldı.

resim çalışmalarına yoğun olarak 1991’de kayıhan keskinok atölyesinde öğrenci olarak başladı. ardından,  bilkent  üniversitesi,  güzel sanatlar fakültesi, resim bölümü’nde, halil akdeniz yüksek lisans atölyesi’nde özel öğrenci olarak  ders aldı. halen çalışmalarını ankara’daki atölyesinde sürdürüyor.

rengin saltık, edebiyat ile batı ve türk sanat tarihinden aldığı ilhamla, ekspresif bir görsel dil kullanarak, büyük tuvaller üzerinde, mat ve dingin renkler ve özgür fırça darbeleriyle ve ekspresyonist, soyut figürlerle çalışıyor. hikâyesini anlatırken, sıklıkla tipografi ve sembollerden yararlanıyor. seçtiği bir temaya referansla başlayarak, resmini bunun üzerine kurguluyor. içerikle olduğu kadar, resmin yapılış süreciyle de alâkadar; üstüste binen çok sayıda renk katmanlarıyla çalıştığı tuvallerinde zaman zaman çeşitli doku uygulamalarına da yer veriyor. düşüncelerini, kendi dilinde, daha azla, daha güçlü ifade edebilmek istiyor.

çalışmaları çok sayıda özel koleksiyonda yer alan rengin saltık, bugüne kadar ankara, izmir ve istanbul’da 19 kişisel sergi açtı,  9 karma sergiye katıldı. çalışmalarında, "soyut peri masalları", “alfabe”, “esinti”, “renkler”, “manzaralar”, “ebedi taş / fani beden”, “yapraklar”, “sanat olarak harita”,  “sözcükleri boyamak”, ”osmanlı dönemi şehir minyatürleri“, “selçuklu’ların sarı çinileri“, “osmanlı  döneminde  burçlar,  tılsımlar  ve  hat  sanatı”,  “beyaz çiçekler”, “eski hayatlardan yeni resimler”, osmanlı dönemi türk minyatürleri”, “sanat tarihinden desenler”  ve  “soyut figürler”  gibi farklı temalarda seriler yer aldı.